1995. gadā dibinātais Agra Vīgranta individuālais uzņēmums „Samiņi” ir vienīgā krāsns podiņu ražotne Latvijā ar unikālām pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu ražošanas iekārtām. Uzņēmums tika dibināts, lai turpinātu gulbeniešiem kopš seniem laikiem ierasto nodarbi – keramikas izstrādājumu ražošanu. Ķieģeļcepli – vēlāk krāsns podiņu ražotni vērtīgo māla atradņu tuvumā izveidoja jau pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados. Padomju laikos ražotne „Samiņi” ir darbojusies gan kolhoza, gan „Latvijas Keramikas” pakļautībā, kur tika ražoti puķu podi, krāsns podi, ķieģeļi un citi keramikas izstrādājumi.

Gulbenes novada Stradu pagasta “Samiņos” Initas Vīgrantes modrajā vadībā uz pašu zemes, savā ražotnē, no paša rakta māla, ar pašu rokām tiek darināti brīnišķīgi krāsns podiņi. Uzņēmums klientiem piedāvā ne tikai glazētus un neglazētus krāsns podiņus, bet arī kamīna podiņus un kamīnu papildinošus dekorus no māla – karnīzes, kroņus u.c. elementus, kas izceļ krāsns un kamīna greznumu.

Katra krāsns savā ziņā ir vienreizējs roku darbs, kura apdare atkarīga no gaumes, stila un klienta vēlmēm. Krāsns stils var būt sākot no klasiskā līdz pat ultramodernajam. Uzņēmuma īpašniece uzticas vecajai podiņu ražošanas tehnoloģijai. Šodien ir daudz dažādu jaunu materiālu, bet tiem nav vēstures, kas apliecinātu šo materiālu kvalitāti arī pēc desmit gadiem. Par “Samiņos” ražotajiem krāsns podiņiem īpašniece ir droša, jo zin, ka podiņi nesairs un neplaisās, jo nekāda ķīmija netiek lietota. Podiņu ražošana tomēr ir roku darbs. Nekāda automātika nelīdzēs.

No i/u „Samiņi” ražotajiem krāsns podiņiem mūrētās krāsnis silda katrā Latvijas pilsētā un novadā. Šie podiņi ir aizceļojuši arī ārpus Latvijas – uz Lietuvu, Igauniju un Holandi.


View on Vimeo.
View on Vimeo.